Тема :Роальд Дал " Чарлі і шоколадна фабрика ".

Цікаві пригоди хлопчика Чарлі та його друзів на казковій шоколадній

фабриці містера Вонки.

Мета: вдосконалювати вміння сприймати великий за обсягом твір цілісно,

характеризувати персонажів ; познайомити з поняттями "герой",

"персонаж" ;розвивати мислення і творчу уяву дітей, вдосконалювати навичкипереказу літературного твору,усного діалогічного і монологічного

мовлення ;формувати основні компетентності учнів ;виховувати уважного читача і гідну людину, наділену найкращими людськими чеснотами.

 

Обладнання: художній фільм Тіма Бертона ( США, 2005 ), за

вдання на карточках для роботи в групах, тексти твору.

 

"Чарлі і шоколадна фабрика»

Небезпечна подорож у світ дивовижних фантазій

Р.Дал

Хід уроку

І.Мотивация навчальної діяльності

-Діти, чи любите ви мріяти?

-А що таке мрія?

-Чи може людина жити без мрій?

-А що, на вашу думку, необхідно,щоб мрія здійснилася ?

Учитель.

Звернімося до твору Роальда Дала "Чарлі і шоколадна фабрика" .

Чарлі Бакет, головний герой твору, теж має мрію.

 Яку?

Чи здійснилась вона?

Відомий британський критик Джулія Екшлер написала в післямові до повісті:

"Чарлі" викликає відчуття того, що Р.Дал відчуває насолоду, розповідаючи

історії, точнісінько так, як ми насолоджуємось, читаючи їх. У цьому

переконуєшся, коли починаєш подорожувати по шоколадній фабриці. " «Дал

малює дитячий рай : чарівну шоколадну фобрику з підземними ходами і

таємничими печерами»

-А ви любите подорожувати? Любите пригоди?

Тоді вперед. Пропоную і нам разом із Чарлі здійснити подорож чарівною фабрикою містера Вонки.

Але спочатку визначимось з темою і завданнями уроку ( діти формулюють

тему і завдання уроку і роблять запис теми в зошиті )

ІІ Оголошення теми і мети уроку

ІІІ Сприйняття та засвоєння нового матеріалу

Учитель

 Доцільно розпочати подорож зі знайомства з власником фабрики

Віллі Вонкою.

1.Перегляд фрагмента кінофільму (містер Вонка)

2.Характеристика містера Вонки

-Яким постає перед нами містер Вонка ?

( "І що то був за дивовижний чоловік ! На голові він мав чорний циліндр.

Одягнений був у фрак з розкішного темно-фіолетового оксамиту.

Штани мав темно-зелені. Рукавички- перламутрово- сірі. А в руці мав

Елегантну тростинку з золотою бамбулькою".«З його підборіддя стирчала акуратна чорна цапина борідка.А очі -очі він мав невимовно ясні. Здавало

ся, вони весь час іскряться та мерехтять. Власне кажучи,все його обличчя освітлював радісний усміх».)

-Яке враження він справив на дітей? А на вас?

( "Ох, а яким він здавався розумним. Яким кмітливим, проникливим і

енергійним!..Вбирав усе довкола своїми ясними мерехтливими очима.

Його рухи були швидкі, як у білки,спритно ї і хитрющої старої білки

В парку. " Я захоплений! Зачарований! Безмежно втішений! ")

Учитель.

 Давайте вирушимо разом з дітьми, їхніми батьками і родичами

на фабрику містера Вонки.

-Хто працює на фабриці? Чому?

-Хто такі умпа-лумпи?

-Які винаходи демонстрував дітям Віллі Вонка ?

3.Заповнення схеми "Чудеса фабрики Віллі Вонки"

( Діти записують лише ланцюжок чудес )

Галявина під землею ,Шоколадний водоспад, трава з цукрової вати,

шоколадна ріка, яхта з карамельки.

Цех винаходів

Вічні барбариски, іриски,від яких росте волосся і борода, жуйка,що заміняє обід з трьох блюд.

Рожевий туннель.Двері з написом "Фіалковий крем",боби,високі,мав тополі", "зефірні подушечки" ,"лизальні шпалери","гаряче морозиво".

Горіховий цех

Білки самі лущать горіхи.

Скляний ліфт

Через скло видно гори грильяжу,( ліфтоліт ) хуртовини з цукрової пудри.

Телешоколадний цех

Через телевізор передавали шоколад.

Умпа-лумпи

Гномики, які працюють на фабриці, завжди веселі, співають

пісні.

4.З'ясування значення літературознавчих понять "герой", "персонаж"

(звернення до словника на с.267 підручника О.М.Ніколенко «Світова література», 5 клас.)

-Назвіть персонажів повісті -казки ( Августус Глуп, Верука Солт, Віолетта

Борегард, Майк Тіві )

-А хто є її героями ? ( Чарлі Бакет, дідусь Джо, містер Вонка )

( запис у зошит схеми "Персонажі і герої твору" )

Учитель. А тепер перейдемо до цікавих пригод, які трапились із дітьми.

5.Перевірка домашнього завдання. Коротка характеристика

персонажів.

6.Розповідь про пригоди, які трапилися з дітьми на фабриці. Робота в групах

над запитаннями на картках.

Заповнення учнями таблиці під час оголошення результатів роботи в групах.

Персонаж

Коротка

характеристика

Пригоди на фабриці

Чи змінились діти?

Група 1

Картка No1. Пригода 1

-З ким сталась перша пригода?

-Як ви гадаєте, чому? Яким був Августус Глуп? Що його цікавить?

-Як батьки ставляться до такого захоплення?

-Яка пригода з ними трапилась?

-Чим закінчилася екскурсія фабрикою для Августуса ?

-Що про цю подію співали умпа- лумпи?

Група 2

Картка No2. Пригода 2

-Пригадайте, хто став третім щасливим власником Золотого квитка?

-Чи справедливо було, що саме їй дістався квиток?

-Що цікавило дівчинку найбільше?

-Що сталося з Віолеттою в цеху винаходів?

-Чи вдалося врятувати Віолетту?

Група3

Картка No3. Пригода 3

-Де сталася третя пригода?

-Хто ще був серед перших щасливих власників Золотого квитка, крім Августа Глупа?

-Як дістався квиток Веруці? Чому Чарлі зауважив, що "батько дівчинки зробив не дуже чесно"?

-Що сказали про це рідні Чарлі?

-Що не сподобалось містеру Вонці в поведінці Веруки в горіховому цеху? Чи

сподобалось це білкам?

-Що трапилось з Верукою?

-Як до події поставились умпа-лумпи?

-Чим закінчилась подорож сміттєпроводом для Веруки і її батьків?

Група 4

Картка No4. Пригода 4

-Хто такий Майк Тіві? Що він тільки й робить?

-Що можете сказати про звичку Майка?

-Яким став 9-річний хлопчик, для якого телевізор і серіали замінили життя?

-Які саме фільми йому до вподоби? Як це впливало на його характер?

-Чи випадкова пригода сталася з ним в шоколадно- телевізорному цеху?

-Що порекомендував батькам Майка містер Вонка ?

-Що ж заспівали умпа-лумпи?

Зачитайте головну думку пісні із підручника (ст. 272)

-Чи зрозумів сам Майк, чому з ним сталася така пригода?

-Чи вдалося допомогти хлопцю?

ІVПідведення підсумків уроку

1. Учитель.

Як бачимо, екскурсія фабрикою містера Вонки для чотирьох дітей

закінчилась не зовсім весело.

-Як ви гадаєте, чи отримали діти урок із того, що сталося?

-Чи дотримав слова містер Вонка?

( кожна дитина повертається додому з великою кількістю цукерок, що вистачить на все життя )

-Містер Вонка говорить : " Усі вони зіпсовані, але ми їх відрегулюємо,

хоч би там що". Як ви розумієте ці слова?

-Чи змінились діти? Як?

2. Робота в парах. (Взаємоперевірка заповнення таблиці )

3. Творче завдання. Створіть "рецепт" удосконалення себе.

Я ДОСКОНАЛА ОСОБИСТІСТЬ

-виявляти позитивні риси характеру

-слухати старших і дорослих (батьків,дідусів,бабусь,учителів)

-бути чемним і вихованим

-допомагати батькам, друзям

-гарно поводитись

VОцінка діяльності учнів

VІ Домашнє завдання. Диференційоване.

1. Охарактеризувати Чарлі ( усно )

2 Написати твір-мініатюру " Якби я потрапив на фабрику містера

Вонки "

3. За бажанням. Намалювати ілюстрацію до твору або зробити

комп'ютерну презентацію

«Ілюстрації до твору " Чарлі і шоколадна фабрика " Р.Дала»